Datum kreiranja: 24.03.2017.

Tamara Jovanovic

• Datum rođenja: 19.06.1984.

• Fakultet: Medicinski fakultet
  • Godina diplomiranja: 2010.

• Aleksandar Višnjić, Vladica Veličković, Miodrag Stojanović, Zoran Milošević, Tamara Rangelov, Katarina Bulatović, et al. The Frequency of Using Screen-Based Media among Children and Adolescents and its Impact on Health-Related Behaviors. Acta Medica Medianae 2015; 54(3): 64-73.

• Zoran Milošević, Dragan Bogdanović, Marija Anđelković-Apostolović, Marina Kostić, Miodrag Stojanović, Tamara Rangelov. Monitoring of Communicable diseases in Nišava and Toplica Districts, Serbia, 2009-2013. Acta Medica Medianae 2015; 54(4): 12-17.

• Nikolic D, Ristic S, Marjanovic S, Bulatovic K, Rangelov T. Psychosocial factors of working environment as an aspect of health.  Book of abstracts 47. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2013:256.

• Marjanovic S, Milosevic Z, Nikolic D, Markovic R, Visnjic A, Ristic S, Bulatovic K, Rangelov T. History of medicine - giants of medicine II.  Book of abstracts 47. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2013:262.

• Bulatovic K, Nikolic D, Rangelov T, Marjanovic S, Ristic S. Preventive organizational measures as a determinant of health in work-related diseases.  Book of abstracts 47. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2013:266.

• Ristic S, Nikolic D, Marjanovic S, Bulatovic K, Rangelov T. Organization and results of the screening program in nis county.  Book of abstracts 47. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2013:267.

• Rangelov T,Bulatovic K, Nikolic D, Ristic S, Marjanovic S. Indicators of women's healthcare preventive services in niš district (2008.-2012.).  Book of abstracts 47. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2013:268.

• Rangelov T,Bulatovic K, Nikolic D, Ristic S. Analysis of the satisfaction of support and possible health workers to work in used someone the knowledge and skills.  Book of abstracts 48. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2014:217.

• Bulatovic K, Rangelov T, Nikolic D, Ristic S. Analysis of relationship satisfaction by social communication and close cooperation employees in health care facilities in Nisava and Toplica districts in 2013.  Book of abstracts 48. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2014:218.

• Tamara Rangelov, Višnjić A, Milošević Z, Bulatović K, Ristić S, Milošević J. Measuring quality of life in patients after breast cancer surgery.  Book of abstracts 49. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2015:228.

• Jovana Milošević, Mirković M, Đurić S, Kostić M, Ilić D, Milić M, Rangelov T, Milošević N. Frequency of pain and its impact on daily activities adult population of northern kosovska mitrovica.  Book of abstracts 49. Days of Preventive Medicine, International Congress. Nis, Serbia, 2015:134.

• Rangelov T, Visnjic A, Markovic R, Tiodorovic N. The Use Of Mobile Phones Among Students And Associations With Certain Aspects Of Health.  Зборник резимеа 28. Stručni sastanak preventivne medicine Timočke krajine. Kladovo, Serbia, 2015.

• Aleksandar Višnjić, Dušan Sokolović, Vladica Veličković, Tamara Rangelov, Kristijan Mijatović, Goran Arandjelović. Upotreba mobilnih telefona i veze sa određenim aspektima zdravlja – studija preseka među studentima biomedicinskih nauka u Srbiji i Italiji. III kongres socijalne medicine Srbije sa međunarodnim učešćem, Zbornik radova i rezimea, Zlatibor, Srbija, 2015: 247.

• Zoran Milošević, Miodrag Stojanović, Aleksandra Stanković, Sanja Milošević, Roberta Marković, Aleksandra Ignjatović, Marija Anđelković Apostolović, Tamara Rangelov. E zdravlje i društvene mreže. III kongres socijalne medicine Srbije sa međunarodnim učešćem, Zbornik radova i rezimea, Zlatibor, Srbija, 2015: 229-235.

Poslednji put izmenjeno petak, 24 mart 2017 12:06