Datum kreiranja: 13.06.2024.

Anita Sadikovic

• Datum rođenja: 09.03.1996.

• Fakultet: Tehnološki fakultet u Leskovcu
  • Odsek / Grupa / Smer: Tekstilne tehnologije
  • Godina diplomiranja: 2019.

1. Jovana Stepanović, Nenad Ćirković, Anita Sadiković, Jovan Stepanović: „Analysis of the deformation characteristics of woven textile materials in plain weave“, Advanced technologies, Faculty of Technology, Leskovac.(accepted paper)

2. Nikodijević Milena, Sadiković Anita, Konstantinović Sandra: Isatin-based dyeing of polyamide fabric, XV International symposium “Novel technologies and sustainable development”, October 20 and 21, 2023, Leskovac, Serbia, pp 153.

3. Nikodijević Milena, Sadiković Anita, Konstatinović Sandra: Modeling of the cotton fabric dyeing after previous preparation, 6. Internacional scientific reseasrch and innovation congress 2-3 september, 2023, Ankara, Turkey, pp 520

4. Čedomir Dimić, Nenad Ćirković, Anita Sadiković, Ivana Petrović, Milena Nikodijević, Tatjana Šarac, Nataša Stamenković: Testing of air and water vapor permeability in fabrics, non-woven textiles and blankets", XIV Conference of chemists, technologists and environmentalists of Republic of Srpska, 21-22 October 2022., Banja Luka Republic of Srpska, pp. 137.

5. Nenad Ćirković, Ivana Petrović, Tatjana Šarac, Nataša Stamenković, Anita Sadiković, Čedomir Dimić: Analysis of delays and loss of production time when sewing a working blouse, XIV Conference of chemists, technologists and environmentalists of Republic of Srpska, 21-22 October, 2022., Banja Luka Republic of Srpska, pp. 138.

6. Ivana Petrović, Nenad Ćirković, Tatjana Šarac, Nataša Stamenković, Anita Sadiković, Čedomir Dimić: Analysis of elastic properties of right-left knited fabrics, XIV Conference of chemists, technologists and environmentalists of Republic of Srpska, 21-22 October 2022., Banja Luka Republic of Srpska, pp. 140.

7. Milena Nikodijević, Anita Sadiković, Čedomir Dimić, Dragan Đorđević: Important properties of polyester and polyamide fabric for the production of airbags in cars, Cukurova 9th International scientific researches conference, October 9-11,2022, Adana, Turkey, Book of abstracts, pp 345.

8. Nikodijević Milena, Dimić Čedomir, Petrović Ivana, Sadiković Anita, Ćirković Nenad: The wear resistance of dyed cotton fabric, XV International symposium “Novel technologies and sustainable development”, October 20 and 21, 2023, Leskovac, Serbia, pp 134.

9. Anita Sadiković, Čedomir Dimić, Ivana Petrović, Nenad Ćirković, Tatjana Šarac: Influence of non-woven textile surface mass on air permeability, 3th International scientific conference "Contemporary trends and innovations in the textile industry", Belgrade, 17-18th September. 2020., Proceedings, pp 405-418.

Poslednji put izmenjeno četvrtak, 13 jun 2024 12:30